Mert fontos..

"Ha valakinek helyén van az esze és a szíve, az mindig hatalmas erejű párosítás." - N.M.

2014. február 27., csütörtök

Legyünk közösen kreatívak!



Pályázatplakát – plakátpályázat


Nagyon sokat gondolkoztunk azon, hogy milyen közeget megkeresve rendezzük meg azt a pályázatot, amely az online agresszió, zaklatás, diszkrimináció, rasszizmus ellen mozgósítja, készteti elgondolkodásra, együttdolgozásra a környezetünkben élő fiatalokat. Ha a biztonságra mentünk volna, akkor csak az osztályban csináljuk meg, ha viszont nagyon bevállalósak lettünk volna, és nem járnánk ilyen sok különórára és nem csinálnák mindannyian ezerféle dolgot (hiába, színes egyéniségek vagyunk), akkor akár az egész várost 'megtornáztathattuk' volna. Miután általában az arany középút a megoldás, így a kettő között döntöttünk, és úgy gondoltuk, hogy iskolánkat jelöljük meg célpontként, a Lehel Vezér Gimnáziumot, ahol közel 700 diák és 43 tanár éli mindennapjait, kora reggeltől késő délutánig.

Mentorunkkal és osztályfőnökünkkel egyeztettünk, majd saját osztályunkat (9.N) invitáltuk először, hiszen őket ismerjük a legjobban.  Viszonylag rövid idő alatt fantasztikus munkák készültek. A csapatunk leginkább megfigyelőként működött, hiszen nem osztottuk meg közös véleményünket társainkkal előre, egyrészt mert külön dolgoztunk, másrészt mert nem akartuk befolyásolni őket. A legfontosabb momentum ebben az össznépi munkában az volt, hogy bár sokszor nem tekinthető egységesnek az osztályunk, jó érzés volt azt látni, hogy a csapatért, az osztályért, illetve magáért a feladatért képesek voltunk/voltak összefogni és komolyan dolgozni.  Miután a kiscsoportos foglalkozás sikerrel zárult, így jöhetett a nagyobb lépés, serkentsük munkára a sulit.
A szabály, az szabály, így Igazgató Úr, Antics István beleegyezésével egy általunk közösen és részletesen megírt, pontos felhívást juttattunk el az iskola rádiójának sokoldalú diákszerkesztőségébe. A nagyszünetben minden nap ők formálják zenei ízlésünket, tájékoztatják az iskolalakókat a fontos és még fontosabb eseményekről. Segítségükkel, így azon a pénteki napon mindenki megtudta az iskolában, hogy mi is a feladatunk. Ezen kívül szereztünk még egy lelkes támogatót az ügyünknek, rajztanárunkat, Velkeiné Pócz Ilona tanárnőt, aki örömmel és kreativitása teljes tárházával állt rendelkezésünkre. Mentorunk minden osztályfőnököt személyesen „szólított” meg a tanári megbeszélésen, a mozgalom pontos leírását levélformába csomagolva adta át a tanároknak. A kérésének megfelelően azon a héten minden osztályfőnök szánt egy órát arra, hogy beszélgessen a gyerekekkel. A tanárok visszajelzése szerint volt miről beszélni.

A meghirdetett leadási határidőre megérkeztek az elkészült plakátok, általában osztályonként egy. A dolog érdekessége, hogy iskolánkban nyolcosztályos gimnázium is működik, de a „kicsik” is középiskolásnak gondolják magukat – hát persze, hiszen gimnáziumba járnak – így ők is részt vettek a feladatban, aminek mi nagyon örültünk. Az elkészült anyagokból az iskolagalériában kreatív tanárnőnk segítségével kiállítást rendeztünk, így mindenki megismerkedhet a többiek munkájával.

2013. február 13-án a kinevezett zsűrink úgy érkezett a tanáriba, hogy közösen eldöntjük, melyik a legjobb plakát és melyiket tudjuk beküldeni/feltölteni a sajátunkkal együtt galériánkon keresztül a csapatlapunkra. Előzetesen megbeszélésünk szerint – és a meghirdetett pályázatban is úgy határoztuk meg, tettük közzé, hogy a legjobb három-öt munkát használjuk fel a Tedd O:Da forduló 1. fordulós feladatainak leadásához.

Ám ahogy összehasonlítottuk, értékeltük a plakátokat, úgy láttuk, hogy mindegyik különböző, mindegyik másképp közelíti meg az online diszkriminációt. Arról dönteni, hogy melyek a legjobbak, nagyon nehéz, ezért úgy gondoltuk, hogy mindegyiket megosztjuk, be fogjuk küldeni. Ami a legmeglepőbb! A galéria képei iránti érdeklődés nagy volt! Csoportosan álltak diáktársaink egy-egy plakát előtt, s ahogy „belehallgattunk” beszélgetésükbe, mindenkit megérintett a téma. Az online agresszió különböző formái úgy látszik nem ismeretlenek a korosztályunknak … sem.

 Az elkészült munkák képeit itt nézhetitek meg:

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése